Jaki sprzęt wystarczy do stworzenia animacji?

Każdy z Nas jest zafascynowany na swój sposób animacją komputerową. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że co widzimy w filmach, czy nawet w podróży do pracy na bilbordach jest wygenerowane komputerowo.

Znawcy kinematografii na pewno pamiętają wyjście filmu „Final Fantasy”, który w całości był właśnie animacją komputerową. Na tamte czasy trudno było odróżnić, wręcz pierwszymi myślami było kim są aktorzy.

Teraz tak film nie zachwyca, ale dobrym przykładem odczucia jest „Król lew” choć nie jest wykonany w całości w tej technologii.

Niegdyś stworzenie najprostszych animacji wymagało mocnego komputera, wręcz całej sali komputerów w celu przyśpieszenia renderowania obrazu, a sam proces często musiałby być wykonywany wielokrotnie z powodu drobnych awarii.

Kilka tygodni, czasem miesięcy prac by obejrzeć zaledwie 30 sekundową animację. Radość dla Twórców moim zdaniem była na pewno znacznie większa niż w dzisiejszych czasach, gdzie niemal każdy może zrobić podobnej jakości prace w krótszym czasie.

Pamiętajmy, że rozwój technologii czy narzędzi jest dynamiczny. Niegdyś Maya czy Cinema4D były głównymi narzędziami, gdzie każdy ruch trzeba było zbudować od podstaw.


A teraz?

Jest udostępnione za darmo lub za drobną opłatę. Nawet narzędzia teraz w dużym stopniu wyręczają Twórców przy procesie Tworzenia. Niegdyś miesiące prac zostają skrócone do dni bądź tygodni.

Gama programów również uległa zwiększeniu, w tym Blender, który zapamiętałem dzięki animacji królika i pracy owłosienia.

Tak jak rozwój oprogramowania, również moc sprzętu komputerowego uległa znacznej poprawie. Co pozwoliło również skrócić czas m.in. przenoszenia sprzętu przy przeprowadzkach firm. Słynne zdjęcie z dyskiem twardym, które ledwo mieściło się w ciężarówce (polecam znaleźć dla ciekawskich), tak nawet teraz niekiedy stwarza to trudność przewiezienia całego sprzętu komputerowego w większych firmach.

Bardzo często korzysta się z firm przewozowych. Skraca to czas z tygodnia do nawet jednego dnia z przewiezieniem całego sprzętu. Przeprowadzki warszawa jest tylko kilka firm posiadających odpowiednią flotę pojazdów do sprawnego przeprowadzenia transportu. Nawet największe korporacje na świecie preferują wykorzystanie zewnętrznych firm, ponieważ zmniejsza to wydatki jakie trzeba poświęcić na posiadanie takiej ilości pojazdów.

Do tworzenia prostych animacji nie musimy zamartwiać się o ilość sprzętu komputerowego czy nawet jak go przewieźć. Na dziś dzień niemalże każdy posiada wystarczający sprzęt do pracy w blenderze, a szeroki dostęp do gotowych modeli, animacji czy tekstur pozwala szybko zapoznać się z trudnościami jednocześnie umożliwia to stworzenie nie tylko prostych, zabawnych często nawet z potencjałem animacji. Ale też daje to zalążek odczucia ile pracy wymaga stworzenie jakby się wydawało prostej animacji czy filmu reklamowego. Serdecznie polecam każdemu, kto uważa, że animacja jest banalna w tworzeniu kiedy jest tak ogromny dostęp do ułatwień, których niegdyś nie było.

Może to pozwoliłoby na odrobinę zrozumienia i cierpliwości oraz doceniania pracy ludzkiej.